Home Co warto zobaczyć Ciekawostki historyczne
Ciekawostki historyczne PDF Print
  • Jedna z ciekawostek z historii Gryfic są odbywające się kiedyś jarmarki. Do największych należał jarmark "świętego Gawła" 10. października, "Targi Miodowe" 29- 30 września. Targi Miodowe połączone były  ze świętem św. Michała. Odbywały się także "Targi drobiarskie".  Ważnym dla Gryfic był także odpust w Kościele Mariackim - 15 sierpnia.
  • Kolejna zapomnianą kartą jest odbywające się do XVIII wieku ?Święto Ognia?. Święto to nawiązuje do wydażeń mających swoje miejsce w 1658 i 1668 na pamiątkę wielkich pożarów, jakie były w tym czasie Gryficach. O obydwa pożary oskarżono czarownicę. Po procesie czarownic na kamienicy przy skrzyżowaniu ulic Królewskiej i Końskiej, jeszcze w XVIII wieku był umieszczony informujący o tym napis. Zachował się także tekst pieśni ?Gryfice tego nie zapomną?,  którą pod wrażeniem pożarów napisał ówczesny burmistrz Gryfic, Jan Moller.
  • Gryficznie narodowości żydowskiej. Według "Encyclopedia of Jewish Life before and during the Holocaust", żydowscy mieszkańcy Gryfic po raz pierwszy wzmiankowani są w 1692 roku. W 1752 r. w mieście żyło siedem rodzin żydowskich. Wiadomo, że w 1880 r. społeczność żydowska Gryfic liczyła 146 osób, w mieście istniały synagoga oraz cmentarz. W późniejszym okresie liczba wyznawców judaizmu zmniejszała się - do 68 osób w 1933 roku. W maju 1939 r. w Gryficach mieszkało już tylko 22 Żydów oraz pięć osób w małżeństwach mieszanych. Cmentarz żydowski w Gryficach został całkowicie zniszczony. Nagrobki posłużyły do budowy muru przy ul. Broniszewskiej.
  • Zasłużeni dla Gryfic książęta. Założyciel Gryfic Warcisława III, Barnim I Dobry nadał on Gryficom im pierwszą, w znacznym stopniu zachowaną do dzisiaj nazwę - Civitat Griphemberch super Regam, w dowolnym tłumaczeniu z łacińskiego Gryfia Góra nad Regą, Bogusław X Wielki, który rozstrzygnął trwający przez dziesięciolecia spór z Trzebiatowem, Bogusław IV, który w końcu XIII. wieku znacznie rozszerzył obszar terytorialny średniowiecznego miasta, Otton III. Książę ten w 1464 roku  nadał Gryficom przywilej bicia własnej monety, którego miasto nigdy nie wykorzystało.

Newer news items: